ponedjeljak, 24. studenoga 2014.

Margaret Thatcher

Margaret Hilda Thatcher rođena je 13. listopada 1925. godine u  Engleskoj. Na Oxfordu je završila studij kemije. Više ju je zanimala politika s kojom se već susrela, budući da je njezin otac na lokalnoj razini bio aktivan u Konzervativnoj stranci. Tijekom pedesetih godina školovala se za odvjetnicu, a u brzo nakon toga počinje se sve više uključivati u politiku.  Kada su se konzervativci uspjeli vratiti na vlast dobila je mjesto ministrice obrazovanja.  1979. postala je prva predsjednica vlade Velike Britanije. Zabilježena  je kao jedna od najkontroverznijih političarki 20. stoljeća. Na vlasti je bila do do 28. studenoga 1990. godine. Njen je mandat bio najduži mandat jednog predsjednika vlade Ujedinjenog kraljevstva od 1827. godine. Bila je poznata kao Čelična lady. Preminula je 8. travnja 2013. u jutarnjim satima nakon moždanog udara.

James Dean


James Dean rođen je 8. veljače 1931. godine u Marionu, SAD. Nakon što je završio školu, odselio je u New York kako bi ostvario svoje glumačke snove. Uskoro je došao i do Hollywoda. Glumio je uglavnom sporedne uloge. Volio se utrkivati na automobilskim utrkama. Dobio je samo tri glavne uloge : Caleba  Traska u filmu Istočno od raja (1955.), Jima Starka u filmu Buntovnik bez razloga (1955.). Postao je kulturna ikona.

Trebao je glumiti Jetta Rinka u filmu Div (1956.). 30. rujna 1955. stradao je u automobilskoj nesreći u dobi od 24 godine.

Što ću biti kad odrastem?


Kad odrastem voljela bih biti kemičarka i raditi u laboratoriju. Volim raditi razne pokuse i otkrivati nove stvari. Dosada mi je najdraži pokus "Crna mamba". Jako volim gledati eksplozije. Posebno mi je zanimljiva analitička kemija, jer se upotrebljava npr. u istraživanju ubojstva itd. Analitički kemičari dokazuju prisutnost neke tvari u smjesi tj. analiziraju smjesu. Uzor mi je moja mama, jer ona radi u laboratoriju. Dok sam bila mala često me vodila sa sobom na posao i tako sam to zavoljela. Kemija mi je jako zanimljiva.


nedjelja, 2. studenoga 2014.

Orijentacijsko trčanje


Orijentacijsko trčanje je pojedinačni sport u kojem natjecatelj ima kartu sa posebnim topografskim znakovima i kompas. Na karti su označene kontrolne točke do kojih trkač mora doći određenim redoslijedom. Natjecanja se uglavnom odvijaju u šumi ili u gradu, odnosno izvan zgrada, a od 2013 godine u Hrvatskoj postoji i trka unutar zgrade koja se zove O-FER i održava se unutar FER-a (Fakultet za elektroniku i računarstvo). Postoje trke na duge staze (do 10 km), srednje staze (do 5 km) i sprint (do 1.5 km). Dobne kategorije za duge i srednje staze su : M(muškarci) Ž(žene) 12(do 12 godina), MŽ 14, MŽ 16, MŽ 18, MŽ 20, MŽ 21(elitna  kategorija), MŽ 35(od 35 godina), MŽ 45, M 55, M 65.


Za sprint kategorije su : MŽ 12, MŽ 16, MŽ 20, MŽ 21, MŽ 35, M 50. U Hrvatskoj postoji 13 registriranih klubova. 

Orijentacijsko trčanje nije poput krosa gdje je staza označena i gdje se može "pustiti mozak na pašu". Stalno morate razmišljati da se ne izgubite. Ne postoji određena ruta kao kod mnogih drugih grana trčanja, nego si natjecatelj sam bira rutu koja mu odgovara. Ne startaju svi trkači u isto vrijeme, nego na kronometar-svakih 60 sekundi. Najpopularniji je sport u skandinavskim zemljama, Francuskoj itd.